Co można zobaczyć w okolicy?

DNI TRZCIELA, SZPARAGOWE ŻNIWA

TERMIN: POCZĄTEK CZERWCA

Do tradycyjnych, corocznych imprez należą: Festiwal Zespołów Śpiewaczych „Szparagowe Żniwa”, Festiwal Młodzieży Niepełnosprawnej, Dni Trzciela, biegi uliczne, zawody zapaśnicze, dożynki gminne i gminne zawody strażackie.

ZLOT MIŁOSNIKÓW FORTYFIKACJI W BORYSZNIE

 TERMIN: POCZĄTEK CZERWCA

Dwudniowy Zlot Miłośników Fortyfikacji to największe wydarzenie promocyjne Gminy Lubrza. Prawdziwą perełką turystyczną na terenie Gminy Lubrza są rozsiane na całym jej terenie ogromne fortyfikacje z czasów II Wojny Światowej pod nazwą Międzyrzecki Rejon Umocniony z najważniejszym dla gminy Lubrza fragmentem znajdującym się w okolicach wsi Boryszyn- Podziemną Trasą Turystyczną „Pętla Boryszyńska”. Fortyfikacje te uważane są powszechnie za jedną z największych atrakcji turystycznych zachodniej Polski.

NOC NENUFARÓW

TERMIN: POCZĄTEK LIPCA

 Noc Nenufarów ” jest sztandarową imprezą Gminy Lubrza, która stała się wizytówką regionu. Impreza ta w założeniu jej organizatorów ma mieć charakter rodzinny. Co roku udział w niej bierze ponad 10 tys. osób.

Podczas trwania imprezy publiczność ma okazję zobaczyć liczne występy artystyczne np. : zespoły muzyczne, teatry, szkoły tańca, zespoły dziecięce. Kulminacyjnym punktem jest baśniowe widowisko na wodzie, przygotowane przy  współpracy z Regionalnym Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze.

„Noc Nenufarów” opowiada legendę o miłości Ziemowita (syna Piasta Kołodzieja) do Lubrzany- córki lubrzańskiego rybaka. Piast Kołodziej przybywa z Gniezna odpocząć nad jezioro Goszcza wraz ze swoim dworem. Syn Piasta Kołodzieja- Ziemowit zamawiając połów ryb u lubrzańskiego rybaka Dobrosława, spotyka jego piękną córkę- Lubrzanę
i zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia. Niestety wszystko to obserwuje zazdrosna wiedźma Wierzbicha, która podstępem zwabia Lubrzanę nad brzeg jeziora
i zaklina ją w kwiat nenufaru. Po zniknięciu Lubrzany wszyscy rozpoczynają poszukiwania, ale na tafli jeziora pływa tylko zaklęty nenufar. Na szczęście miłość Ziemowita zwycięża złe czary Wierzbichy i Lubrzana zostaje odczarowana wyłaniając się z olbrzymiego kwiatu. Cała legenda kończy się zwycięstwem miłości i dobra. Po spektaklu następuje pokaz sztucznych ogni, a następnie na scenie pojawia się gwiazda wieczoru. Tradycją jest, że na „Nocy Nenufarów” występuje artysta z czołówki polskich gwiazd estrady np. Maryla Rodowicz, Stachursky, Krzysztof Krawczyk, Urszula czy Łzy. Impreza trwa do białego rana, a kończy ją zabawa nad jeziorem Goszcza.

JARMARK CHMIELNO-WIKLINIARSKI

TERMIN:  KONIEC SIERPNIA/ POCZĄTEK WRZEŚNIA

Cykliczna impreza organizowana przez miasto Nowy Tomyśl,która łączy w sobie nowotomyską tradycję wikliniarstwa i chmielarstwa z dobrą zabawą dla każdego pokolenia. Impreza trwa trzy dni, których uwieńczeniem jest koncert gwiazd polskiej estrady.

więcej na www. nowytomysl.pl

ZAWODY MOTOROWODNE W KLASIE T-550 ORAZ FINAŁ MIEDZYNARODOWYCH MOTOROWODNYCH MISTRZOSTW POLSKI W KLASACH T – 400, S – 550, JT – 250, OSY – 400 ROZGRYWANYCH NA JEZIORZE BŁEDNO.

TERMIN: POCZĄTEK WRZEŚNIA

Organizatorem zbąszyńskich zawodów motorowodnych – z upoważnienia Międzynarodowej Federacji Motorowodnej oraz Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego w Warszawie jest gmina Zbąszyń, Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu, Zbąszyńskie Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji, Zbąszyńskie Centrum Kultury, WOPR Zbąszyń i KS Posnania Poznań przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego.

WINOBRANIE W ZIELONEJ GÓRZE

TERMIN: POCZĄTEK WRZEŚNIA

 ”Zgodnie z obyczajem dawnym, właśnie dzisiaj niech się stanie, tu i teraz piękne święto, uroczyste Winobranie. Niech przybędzie Bachus gruby i zabierze nas do tańca, do zabawy, do hulanki, do hip-hopu i do walca” – wyraził życzenie Prezydent Miasta Zielona Góra Janusz Kubicki, podczas ceremonii otwarcia Dni Zielonej Góry – Winobrania 2010″